Sedmikráska chudobka

Bellis perennis

 Tuto drobnou kytičku mám moc ráda, řekla bych, že snad roste a kvete po celý rok.  Zkuste se po ní podívat v kteroukoliv roční dobu a uvidíte sami, že pokud ji nepřikryje sněhová peřina, bude tam na vás čekat drobounký kvítek.  Dá se použít stejně tak jako ozdoba tak jako potravina i léčivá bylina. Ve vázičce je něžná, když ji použijete na ozdobu jednohubek, salátů, polévek - jídlo se rozveselí. Zkuste to a ještě uděláte něco málo pro své zdraví.

 

Charakteristika

Sedmikráska chudobka je nízká rostlina, která dorůstá maximálně do výšky 4 - 15 cm. Sytě zelené listy jsou uspořádaně v přízemní růžici, květní stvol je bezlistý a má jeden květní úbor. Květy mají žlutý střed a okvětní lístky jsou bílé až narůžovělé. Tato květina kvete od dubna do listopadu.

Výskyt

Roste velice hojně na všech travnatých plochách od nížin až po hory. Vyskytuje se v celé Evropě i Malé Asii a Sýrii, v Severní Americe a Novém Zélandu. Potřebuje dostatek slunečního záření a tak si vybírá pouze plně osluněná stanoviště. Pro zahradní účely byly vypěstovány i statnější odrůdy v různých barvách. 

Využití

Z listů i květů se připravují jarní saláty, listy se upravují jako špenát nebo se přidávají do polévek jako zelenina.

Léčivka

Jako léčivka se objevila sedmikráska až v pozdním středověku, dnes ztrácí postupně význam, hlavně kvůli pracnosti sběru. Pro léčivé účinky se sbírají květní úbory. Účinné látky jsou málo známé. Obsahuje třísloviny, saponiny, hořčiny, sliz a apigeninové deriváty.    

Sběr a sušení

Sbírají se květní úbory nešlechtěných planých forem před plným rozkvětem, se stopkou dlouhou do 1 cm. Bylina příjemně voní a slabě svíravě chutná.

Použití

 V lidovém léčitelství se používá jako nálev při léčení chorob horních cest dýchacích k lepšímu odkašlávání. Také se doporučuje při rekonvalescenci po zápalu plic. Sedmikráska se používá do čajových směsí s takzvaným krev čistícím účinkem, proti revmatismu, proti krvácení a vředovitosti. V homeopatii se používá výtažek z květů ke stejným účelům, také proti bolestivé menstruaci a tvoření ledvinových a žlučníkových kamenů. Zevně se používá v obkladech a koupelích na špatně se hojící rány a podlitiny i proti krvácení z povrchových ran a k jejich čištění a hojení. Kloktáním odvaru napomáhá léčbě zánětů hrdla a dásní. Osvědčila se při zánětech močových cest a při zánětu ledvinových klubíček. Zevně ve formě koupelí se užívá při různých kožních chorobách jako jsou ekzémy, lupénka, lišeje, vyrážky či akné.
 

 

 

                                           


Kontakt

Studio MEDUŇKA

Ivana Voldřichová nám.Kryštofa Haranta č. 21 Bezdružice605 148 744


Co Vám můžeme nabídnout a co pro Vás rádi uděláme?                                                                               

- klasické a relaxační masáže                                                                
- reflexní terapii obličeje                                                           
- rehabilitační cvičení                                                                
- poradnu zdravého životního stylu                                                                   
- poradnu zdravého stravování                                                             
- poradnu redukce váhy                                                           
- odstranění zdravotních potíží - pomocí správných potravin a bylin                                          
- úvodní pohovor zdarma