Jitrocel

Jitrocel patří mezi nejznámější léčivé rostliny, používali jej již antičtí lékaři. U nás můžete najít tři druhy, jitrocel kopinatý, jitrocel prostřední a jitrocel větší.

Jitrocel kopinatý

Plantago lanceolata

 

Popis:

Vytrvalá trsnatá bylina.  Listy tvoří  přízemní růžice. Stvoly přímé až obloukovité,  jejich počet je 3 až 15 na jedné rostlině. Klasy husté, válcovité až kulovité, po odkvětu se prodlužující. Květy oboupohlavné. Kvete v květnu až říjnu. 

Stanoviště:

Louky, meze, pastviny, slunné stráně, trávníky, podél cest, lomy, rumiště, parky, zahrady, pole. ¨Má rád půdy vlhčí, hlubší, hlinité až hlinitopísčité, zásadité až neutrální, vyskytuje se však i na stanovištích písčitých, štěrkovitých a kamenitých.

Rozšíření:

V ČR je hojný od nížin až po vrcholy hor, celkově roste v Evropě, na východě až po středoasijské republiky, západní Himaláj, dále v Malé Asii, Sýrii, Iráku, Íránu, Pákistánu, v Africe na Kanárských ostrovech, Azorech, Madeiře a v severních oblastech Afriky. Zavlečen je do mnoha dalších částí světa včetně Ameriky.

Sběr a sušení

Sbírá se list a to od června do srpna. Suší se rychle v tenkých vrstvách na slunci nebo umělé teplotě do 50 °C. List je velmi náročný na sušení. Pomačkané, vlhké a zapařené listy černají a tím jsou jako léčivé bezcenné. Je náročný i na skladování - vlhne a plesniví.

Léčivé látky

Obsahuje slizové látky, glykosid aukubin - který má tlumivý účinek na nervovou soustavu, enzymy, třísloviny, pektiny, saponiny, vitamín C, hořčiny, soli draslíku a vápníku, kyselinu křemičitou.

Využití

Užívá se jako hojivý prostředek, uvolňuje hleny a upravuje stolici. Je doporučován při zánětlivých procesech žaludku a střev - 3x denně 1 polévkouvou lžíci čerstvé šťávy 20 minut před jídlem. Nálevem se dá příznivě ovlivnit bronchitida nebo tuberkulóza. Dá se použít i při zánětu očí. Na hojení ran se používá čerstvých rozmačkaných listů - nejprve je dobré použít jitrocel větší a po částečném zhojení jitrocel kopinatý, který rány "zaceluje". Je výborným krev čistícím prostředkem, tlumí silnou menstruaci a bílý výtok. Používají se i semena rostliny. Žvýkaná semena snižují cukr v krvi. Dále se z nich připravuje sliz, který se používá jako projímadlo. Jitrocelová mast hojí vředy, naběhlé žíly, záněty, popáleniny, apod. Jitrocelový sirup je výborným preventivním prostředkem proti katarům horních cest dýchacích.

 

Jitrocel větší

Plantago major

 

Popis:

Je vytrvalá bylina. S listy v přízemní růžici které jsou k zemi přitisklé až vzpřímené. Stvoly má přímé až vystoupavé a oblé. Klasy jsou válcovité, u vrcholu zúžené, husté, v dolní části oddálené skupiny květů. Květy má nenápadné, žlutavě bílé až hnědavě bílé. Kvete v červnu až říjnu.

Stanoviště:

Roste na rumištích, podél cest, na polích, mezích, okrajích luk, pastvin, na hrázích, v zahradách, preferuje půdy vlhké, na živiny bohaté, hlinité, písčité až kamenité, dobře snáší sešlap i různé znečištění půdy.

Rozšíření:

V ČR hojný od nížin až po vrcholy hor (nalezen i na Sněžce). Roztroušeně roste v současnosti téměř po celém světě, hranice jeho původního rozšíření je obtížné stanovit, patrně je to ale takřka celá Evropa a Asie.

Léčitelství:

Rostlinu lze v léčitelství použít velmi podobně jako jitrocele kopinatého a ve vzájemné kombinaci. 

 

Jitrocel prostřední 

Plantago media

 

 

Popis:

Vytrvalá bylina s 1 až 3 přízemními listovými růžicemi. Listy přízemní růžice jsou k zemi přitisklé až téměř přímé. Stvoly jsou pevné, v počtu 3 až 7 v jedné růžici, zejména dole jemně rýhované a zejména nahoře přitiskle chlupaté. Klasy jsou husté, válcovité. Květy má bělavé se světle fialovými tyčinkami. Kvete v květnu až srpnu.

Stanoviště:

NAjdete ho na loukách, v trávníku, na okraji cest, křovin a lesů, v sadech, na pastvinách, mezích, vzácněji na rumištích,  preferuje půdy vlhčí, s vyšším obsahem živin, zásadité.

Rozšíření:

V ČR roste roztroušeně až hojně, nejčastěji v nížinách a pahorkatinách, nalezen byl  však i ve vyšších horských polohách. Celkově roste v Evropě vyjma nejsevernějších a nejjižnějších oblastí. Zavlečen byl i do Ameriky, Austrálie, do Tichomoří a na Nový Zéland.

Léčitelství:

Rostlinu lze v léčitelství použít stejně jako jitrocele kopinatého. 


Kontakt

Studio MEDUŇKA






Co Vám můžeme nabídnout a co pro Vás rádi uděláme?                                                                               

- klasické a relaxační masáže                                                                
- reflexní terapii obličeje                                                           
- rehabilitační cvičení                                                                
- poradnu zdravého životního stylu                                                                   
- poradnu zdravého stravování                                                             
- poradnu redukce váhy                                                           
- odstranění zdravotních potíží - pomocí správných potravin a bylin                                          
- úvodní pohovor zdarma