Meduňka lékařská

Melissa officinalis

První bylinkou o které Vám chci psát je Meduňka. Její název jsem si zvolila také jako jméno svého studia, které má za úkol své návštěvníky v té dnešní uspěchané době zklidnit a léčit, stejně tak jak to dělá právě tato bylinka. Patří k mým oblíbeným bylinám, téměř žádný den nechybí v mém čaji, protože ve mně navozuje pohodu svou chutí i vůní.

 

Lidové názvy

Melisa, včelařka, včelník, matečník, marulka, planá máta, lemonika

Troška historie

Meduňku si lidé považovali již od pradávna. Rodové jméno Melissa znamená včela.V antice byla oblíbenou včelařskou rostlinou. Byla také zasvěcena bohyni Dianě, protože se věřilo, že má vliv na plodnost. Od středověku se používala na ženské potíže.  Arabové ji pěstovali již kolem roku 960. V  17. století se užívala naložená v lihu pod názvem Karmelitské kapky. V 18. století se meduňka lékařská používala do tehdy populárních elixírů mládí a věřilo se, že „zahání chmury“ .

Popis

Meduňka je vytrvalá bylina. Vysoká 0,75 – 1 metr. Listy jsou srdcovitého tvaru, řapíkaté, hustě chlupaté. Voní po citronu, někdo by řekl až po limetce. Roste ve střední Asii , ale i v Evropě. U nás se pěstuje v zahrádkách, malé rostliny i v květináčích, ale vyskytuje se i planě.

Sběr a sušení

Sbírají se listy nebo celá nať, v období od červa do září. Nejlépe v chladnějších dnech, neboť horko snižuje obsah léčivých silic. Sušíme co nejrychleji, nejlépe na vzdušném místě. Pokud musíme sušit při umělém teple, neměla by teplota přesáhnout 35 stupňů Celsia. Meduňka určená pro vnitřní užívání by neměla obsahovat zahnědlé listy a dřevnaté části stonku. Usušenou bylinu chráníme před zvlhnutím a světlem.

Obsahuje

Citronelalu, citral, citronelol, linalol, geraniolu, jemné třísloviny, hořčiny, flavonoidy, sliz, triterpenové látky, kyselina kávová, ….

Léčivé použití

Vnitřní použití: k léčbě nachlazení a chřipky, při nespavosti, vyčerpání, nervových poruchách a psychických potížích, při zažívacích potížích, při žaludečních, urologických a střevních potížích, proti plynatosti, uvolňuje křeče, mírně snižuje krevní tlak, na srdeční potíže nervového původu.

Zevní použití: na rány a kousnutí hmyzem, na krevní podlitiny, pohmožděniny a revmatismus.

Využití

V kosmetice: k mytí mastných vlasů, k napařování obličeje, do koupelí.

V kuchyni: všude tam, kde bychom použili citronovou kůru. Jako ozdoba na saláty, ovocné pokrmy, krémy, ovocné nápoje, limonády, poháry z vína. Můžeme ji zamrazit do kostek ledu. Dále do omáček k rybám, do majonézy, zelí, ….. Podporuje chuť k jídlu.

V domácnosti: šťáva se přidává do laků na nábytek. Rostlina se pěstuje kolem včelínů a sadů k přilákání včel. Silná meduňková vůně pomáhá odpuzovat komáry – silicí se potírá tělo. Sušená bylinka se používá do bylinkových polštářků a pytlíčků a do potpourri.

Meduňkový čaj

1 čajovou lžičku byliny zalijeme 2 dcl horké vody.

Meduňkový čaj můžete popíjet každý den. Můžete jej pít hořký nebo osladit medem.


Kontakt

Studio MEDUŇKA






Co Vám můžeme nabídnout a co pro Vás rádi uděláme?                                                                               

- klasické a relaxační masáže                                                                
- reflexní terapii obličeje                                                           
- rehabilitační cvičení                                                                
- poradnu zdravého životního stylu                                                                   
- poradnu zdravého stravování                                                             
- poradnu redukce váhy                                                           
- odstranění zdravotních potíží - pomocí správných potravin a bylin                                          
- úvodní pohovor zdarma