Kopřiva dvoudomá

Urtica dioica
 

Rostlina která je pro mne jednou ze zázraků naší přírody. Možná že většina lidí ji považuje za obtěžující plevelnou rostlinu, hlavně v zahradě a na zahrádce. I přesto, že někteří z nich ví , že je léčivá. Je to škoda, protože kopřiva umí hodně pomoci. A pokud jí máte na zahrádce na slunném místě, víte stoprocentně, že v ní nebudou škodliviny a nemusíte pro ní nikam daleko do luk. Tak proč takové pomocnici nenechat kousek místečka? Já osobně ji ráda používám jak vnitřně tak vně.

 

Popis

Vytrvalá až 1,5 m vysoká bylina. Lodyha chlupatá, chloupky obsahují hystamin a kyselinu mravenčí, (ty způsobují při dotyku na pokožce vznik malých puchýřků, které po chvilce zmizí). Listy  řapíkaté, srdčité, na okraji pilovité nebo zubaté, chlupaté, zpravidla s větším množstvím žahavých chlupů. Květy  vyrůstají v paždí listů. Květy jsou 4četné, nenápadné, nazelenalé. Kvete v červnu až říjnu. Jejím stanovištěm jsou vlhké lesy, křoviny, místa podél cest, břehy, paseky, rumiště,  okolí lidských sídel, půdy dusíkaté a vlhčí. V ČR roste po celém území hojně až velmi hojně, roste i v nejvyšších polohách (např. na Sněžce). Celkově roste v mimotropických oblastech téměř celého světa. Kopřiva dvoudomá vytváří množství podzemních oddenků, kterými se i množí.

 

Historie

Podle pověsti ji přinesli do Británie Césarovi vojáci, protože si mysleli, že ji budou potřebovat, aby se s ní mohli šlehat a tak se zahřívat. Až do nedávné doby se švihání kopřivami udrželo jako lidový prostředek proti artritidě a revmatismu. 

 

Obsahuje

Histamin, kyselinu mravenčí, acetylcholin, serotonin, četné minerály včetně oxidu křemičitého, vitamíny A,B,C,K, železo, hořčík a taniny. Glukoniny, které snižují hladinu krevního cukru. Mladé kopřivy jsou bohaté na vitamíny a minerály. Kopřiva má vysoký obsah vitamínu C a ten zajišťuje, aby naše tělo, železo obsažené v kopřivě, dobře absorbovalo.

 

Sběr

V čistém prostředí sbíráme od jara do léta listy, nať a vršky mladých zdravých rostlin, sušíme je na stinném místě, které je dobře větrané. Měly by si uchovat původní barvu, zčernalé kusy vyhodíme. Skladujeme pouze celé a nerozdrobené listy.


Léčivé účinky 

 Sbírá se list nebo nať , někdy i oddenek. Bylinu je možné sbírat od jara do září, nejlépe ale od jara do konce května, kdy bývá nejúčinnější. Suší se co možná nejrychleji ve stínu, při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout 50 °C.
Použití kopřivy v léčitelství je velmi rozmanité: Chlorofyl působí povzbudivě na metabolismus a zároveň působí proti chudokrevnosti, dále působí jako antirevmatikum, protizánětlivě, dezodoračně a urychluje hojení ran. Kopřivová droga také účinkuje jako kardiotonikum, antidiabetikum (při lehčích formách cukrovky, kdy ještě není nutné píchat si inzulín), protiprůjmově, antivirově (zejména proti virům chřipky), podporuje činnost slinivky a vaječníků, pomáhá při bronchiálním astmatu, působí močopudně, zastavuje krvácení, zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů, osvědčila se i při chorobách jater, žlučníku a ledvin i jako prostředek podporující tvorbu mateřského mléka, kořene se užívá zejména zevně proti vypadávání vlasů, samčí květy údajně zvyšují plodnost mužů.
Kopřiva se nejčastěji podává ve formě odvaru nebo nálevu.
Za mírně toxické jsou považovány jen čerstvé rostliny, které způsobují na pokožce pálení a puchýřky. Sušením nebo varem se však toxické látky ničí a kopřivu lze pakpodávat i dlouhodobě a bez jakýchkoliv kontraindikací.

 

Další užití

  • Kopřiva je surovinou na výrobu chlorofylu, z něhož se dále získává diterpenický alkohol fytol, jenž se užívá k výrobě vitamínu K a v kosmetice pak k výrobě deodorantů.
  • Kopřiva je rovněž přadnou rostlinou, ovšem poněkud podřadné kvality.
  • Z mladých kopřivových listů se připravuje salát nebo "špenát" nebo se mladé lístky přidávají do "jarních" polévek.
  • Kopřiva se také podává jako krmivo mladé drůbeži.
  • V kosmetice: velice účinný čistící prostředek na mastnou pleť.

 

Odvar proti vypadávání vlasů

Hrst kopřivových oddenků, vykopaných na jaře nebo na podzim, se 10 minut vaří v 0,5 l vinného octa a takto získaný odvar se denně vtírá do pokožky hlavy

Nálev k vnitřnímu užití

1 čajová lžička drogy na šálek vody, podává se 3x denně

Odvar na vlasy

100 g suchých listů kopřivy povařte s 1 lžící octa asi v 1 litru vody. Sceďte a používejte jako vlasovou koupel. Neoplachujte. Vlasy získají lesk a omezí se jejich vypadávání. 

Tinktura

Vykopaný oddenek očistíme ve vodě kartáčem, nadrobno pokrájíme a naplníme do láhve až po hrdlo. Zalejeme 30-40% pálenkou a necháme stát 14 dnů na teplém místě.

Tip

Přírodní kopřivová šťáva z mladých rostlin je pravý životabudič.


Kontakt

Studio MEDUŇKA






Co Vám můžeme nabídnout a co pro Vás rádi uděláme?                                                                               

- klasické a relaxační masáže                                                                
- reflexní terapii obličeje                                                           
- rehabilitační cvičení                                                                
- poradnu zdravého životního stylu                                                                   
- poradnu zdravého stravování                                                             
- poradnu redukce váhy                                                           
- odstranění zdravotních potíží - pomocí správných potravin a bylin                                          
- úvodní pohovor zdarma