Řepík

Agrimonia eupatoria

Řepík má také místo v mé bylinkové zahrádce, i když je jeho výskyt v okolní přírodě celkem hojný. Přesto ho mám ráda po ruce a i jeho sklizeň je příjemnější než v zarostlých křovinách a loukách.

                      

Lidové názvy

Řepíček, útrobník, konopěnec

Popis

Řepík je trvalá bylina se vzpřímenou, chlupatou lodyhou vysokou do 1 - 1,5 metru. Listy jsou  zubaté, na rubu šedé a chlupaté. Květy jsou oboupohlavní, drobné, žluté, složené do dlouhých klasů.  Plod je lepkavá,  kulatá a dvojsemenná nažka. Čerstvá droga zvláštně zapáchá. Rostlina kvete od července do září.

Výskyt

Řepík je trvalá bylina, která roste zejména na vápencových půdách, v křovinách, na loukách, pasekách, v řídkých lesích, nebo na okrajích cest.

Sběr

Sbíráme nať řepíku, teda celou nadzemní část kromě zdřevnatělých částí. Sběr provádíme v době květu, což je v červenci až září. Suší se ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Vysušená droga má štiplavou chuť. Uskladňuje se na stinném, suchém a vzdušném místě.

Složení

Droga obsahuje 0,2 % silice, třísloviny, flavonoidy, hořčiny, kyselinu křemičitou (do 12 %), vitaminy P(nikotinamid), vitamin C, organické kyseliny a stopy manganu aj.

Použití

Řepík reguluje funkci jater a žlučníku a doporučuje se jako doplňující léčba při žloutence,  žlučových kamenech, chronickém zánětu žlučníku, detoxikaci žlučníku. Kromě toho má stahující, potopudný a diuretický účinek a nachází uplatnění při gastritidě se sníženou kyselostí, při enterokolitidě se sklonem k průjmům, při ledvinných kamenech, otocích, onemocněních sliznice. Jako prostředek na vnější použití se předepisuje při onemocněních pojivových tkání a jako obklad na rány.

V kombinaci vnitřní a zevní aplikace se osvědčila i při kožních chorobách (zejména zánětech či odřeninách), jako kloktadlo při zánětu dutiny ústní a mandlí, výplachy nosu napomáhají při akutní rýmě.
 

V lidovém léčitelství se doporučuje při plicní a kožní tuberkulóze, při vykašlávání krve, hemoroidech, dně, akné, srdečních slabostech, při nočním pomočování, při výskytu písku v ledvinách a močovém měchýři, při rýmě, zánětech ústní sliznice, používá se též na koupele namožených noh apod.


Kontakt

Studio MEDUŇKA

Ivana Voldřichová nám.Kryštofa Haranta č. 21 Bezdružice605 148 744


Co Vám můžeme nabídnout a co pro Vás rádi uděláme?                                                                               

- klasické a relaxační masáže                                                                
- reflexní terapii obličeje                                                           
- rehabilitační cvičení                                                                
- poradnu zdravého životního stylu                                                                   
- poradnu zdravého stravování                                                             
- poradnu redukce váhy                                                           
- odstranění zdravotních potíží - pomocí správných potravin a bylin                                          
- úvodní pohovor zdarma